ECHIPAMENTE ROOFTOP CU RECUPERARE DE CĂLDURĂ FLOWAIR CUBE
Echipamentele rooftop cu recuperare de căldură FLOWAIR Cube oferă într-o singură unitate funcții de răcire, încălzire și ventilație cu recuperare de căldură. Datorită construcției compacte și variantelor disponibile, echipamentele pot fi utilizate pentru diferite tipuri de clădiri comerciale și industriale.
FLOWAIR este un producător european specializat în furnizarea de soluții de încălzire și ventilație pentru clădiri cu volume medii și mari. Technova Invest este unicul importator FLOWAIR în România.
Rooftop FLOWAIR Cube – răcire, încălzire și ventilație cu recuperare de căldură
Gama FLOWAIR Cube integrează într-o singură carcasă componentele necesare pentru tratarea aerului, asigurând funcții de răcire, încălzire și ventilație cu recuperare de căldură.
Echipamentele sunt disponibile în mai multe variante de instalare:
- Cube 20-160 – instalare cu tubulatură;
- Cube R8 – instalare cu tubulatură;
- Cube NW – instalare fără tubulatură.
În funcție de model și configurație, gama oferă diferite niveluri de putere pentru răcire și încălzire și debite de aer adaptate aplicațiilor comerciale și industriale.
INSTALARE CU TUBULATURĂ
Cube 20 – 160
INSTALARE CU TUBULATURĂ
Cube R8
INSTALARE FĂRĂ TUBULATURĂ
Cube NW
Parametri de bază:
Debit: 1200 mc/h
Recuperare de căldură: până la 80,9%
Greutate: 75,1 – 82,4
Carcasă: EPP
Aplicații pentru rooftop FLOWAIR Cube
Variantele disponibile și posibilitățile diferite de montaj permit utilizarea echipamentelor FLOWAIR Cube într-o gamă largă de aplicații, precum:
- mall-uri și centre comerciale;
- centre logistice;
- spații industriale;
- benzinării;
- supermarketuri.
Alegerea modelului potrivit depinde de caracteristicile proiectului și de parametrii necesari pentru răcire, încălzire și ventilație.
Avantajele echipamentelor rooftop FLOWAIR Cube
Sistem compact: componentele necesare tratării aerului sunt integrate într-o singură carcasă.
Funcții multiple: răcire, încălzire și ventilație cu recuperare de căldură.
Conformitate Ecodesign: Cube îndeplinește cerințele Regulamentului UE nr. 1253/2014 și ale Regulamentului UE 2016/2281 pentru echipamentele de răcire și are clasa de eficiență A.
Sistem descentralizat: utilizarea mai multor unități permite reglarea independentă și contribuie la creșterea fiabilității sistemului.
Distribuția greutății: utilizarea mai multor unități permite distribuirea greutății pe structura acoperișului.
Monitorizare online: echipamentele pot fi monitorizate și controlate online prin intermediul unui router GSM.
Garanție extinsă: există posibilitatea extinderii garanției până la 3 ani.
Parametri tehnici FLOWAIR Cube
Gama include modelele Cube 20, Cube 40, Cube 50, Cube 60, Cube 80, Cube 100, Cube 120 și Cube 160, precum și variantele Cube R8, Cube 20/NW, Cube 40/NW și Cube R8/NW.
În funcție de model, debitul nominal de aer ajunge până la 28.000 mc/h, iar debitul de aer proaspăt indicat în tabelul tehnic ajunge până la 20.000 mc/h.
| răcire | încălzire | încălzire | încălzire | încălzire | încălzire | ventilație cu recuperare de căldură | ventilație cu recuperare de căldură | |
| răcire (1) | pompă de căldură (1) | schimbător de căldură (2) | arzător pe gaz | arzător pe gaz | arzător electric | debit de aer nominal disponibil de presiune extern | debit de aer proaspăt / eficiența recuperării de căldură ErP 2018 | |
| HP | W | G | Gm | E | ||||
| kW | kW | kW | kW/kW | kW-kW | kW | mc/h/Pa | mc/h/% | |
| Cube 20 | 20.3 | 19.3 | 50.9 | 40.2/20.4 | 33.5 – 5.0 | 25.0 | 5000 / 350 | 5000 / 78.5 |
| Cube 40 | 41.8 | 41.5 | 74.0 | 47.9/25.8 | 40.5 – 8.1 | 25.0 | 8000 / 350 | 8000 / 73.1 |
| Cube 50 | 57.0 | 53.9 | 111.0 | 92.3/56.2 | 97.2 – 13.4 | 25.0 | 14000 / 350 | 14000 / 73.7 |
| Cube 60 | 64.4 | 61.4 | 120.0 | 92.3/56.2 | 97.2 – 13.4 | 25.0 | 16000 / 350 | 15000 / 73.0 |
| Cube 80 | 79.4 | 76.5 | 158.0 | 92.3/56.2 | 97.2 – 17.8 | 25.0 | 19000 / 350 | 17000 / 73.3 |
| Cube 100 | 90.0 | 87.0 | 167.0 | 92.3/56.2 | 97.2 – 17.8 | 25.0 | 21000 / 350 | 17000 / 73.3 |
| Cube 120 | 134.4 | 126.8 | 182.0 | 92.3/76.8 | 97.2 – 17.8 | 25.0 | 24000 / 350 | 20000 / 73.0 |
| Cube 160 | 155.6 | 152.0 | 199.0 | 92.3/76.8 | 97.2 – 17.8 | 25.0 | 28000 / 350 | 20000 / 73.0 |
| Cube R8: fără funcția de ventilație cu rec de căldură | n/a | n/a | 74.0 | 47.9/20.3 | 40.5 – 5.0 | 25.0 | 8000 / 350 | 8000 / 73.1 |
| Cube 20/NW | 20.3 | 19.3 | 50.9 | 40.2/20.4 | 33.5 – 5.0 | 25.0 | 5000 / n/a | 5000 / 78.5 |
| Cube 40/NW | 41.8 | 41.5 | 74.0 | 47.9/25.8 | 40.5 – 8.1 | 25.0 | 8000 / n/a | 8000 / 73.1 |
| Cube R8/NW: fără funcția de ventilație cu rec de căldură | n/a | n/a | 74.0 | 47.9/20.3 | 40.5 – 5.0 | 25.0 | 8000 / n/a | 8000 / 73.1 |
1) Răcire – temperatură exterioară 35°C [TS], temperatură interioară 27°C [TS] / 19°C [TM]. Încălzire – temperatură exterioară 7°C [TS], 6°C [TM], temperatură interioară 20°C [TS]. Net EER = capacitate netă de răcire / consum general; net COP = capacitate netă de încălzire / consum general.
(2) Temperatură agent termic apă caldă 70/50°C și temperatură interioară 8°C.
(3) Conform Regulamentului UE 1253/2014. Diferența de temperatură interior/exterior: 20 K, aer uscat.
Soluții FLOWAIR Cube pentru proiecte comerciale și industriale
Alegerea unui echipament rooftop trebuie realizată în funcție de cerințele specifice ale proiectului, inclusiv debitul de aer și necesarul de răcire și încălzire.
Echipa Technova Invest îți poate oferi informații suplimentare despre modelele și configurațiile FLOWAIR Cube disponibile.
Solicită o ofertă pentru echipamentele rooftop FLOWAIR Cube și află ce variantă se potrivește proiectului tău.
Întrebări frecvente despre FLOWAIR Cube
Ce funcții oferă echipamentele FLOWAIR Cube?
Echipamentele FLOWAIR Cube oferă funcții de răcire, încălzire și ventilație cu recuperare de căldură, în funcție de model și configurație.
Unde pot fi utilizate echipamentele FLOWAIR Cube?
FLOWAIR Cube este destinat unei game variate de aplicații, printre care mall-uri, centre logistice, spații industriale, benzinării și supermarketuri.
Ce modele FLOWAIR Cube sunt disponibile?
Gama prezentată include Cube 20, Cube 40, Cube 50, Cube 60, Cube 80, Cube 100, Cube 120 și Cube 160, precum și variantele Cube R8 și Cube NW.
Care este debitul de aer al echipamentelor FLOWAIR Cube?
Debitul diferă în funcție de model. Conform parametrilor tehnici prezentați, acesta pornește de la 5.000 mc/h pentru Cube 20 și ajunge până la 28.000 mc/h pentru Cube 160.
FLOWAIR Cube poate fi monitorizat online?
Da. Este disponibilă opțiunea de monitorizare și control online a echipamentelor prin intermediul unui router GSM.
Cum aleg modelul FLOWAIR Cube potrivit?
Alegerea modelului depinde de cerințele proiectului, precum debitul de aer necesar și necesarul de răcire și încălzire. Pentru stabilirea variantei potrivite, poți solicita informații tehnice suplimentare echipei Technova Invest.
Pentru mai multe informații și detalii tehnice, vă rugăm să ne contactați!
Formular de contact




